Επίσκεψη για τους μαθητές του Γ2΄ τμήματος του 5ου Δημοτικού

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 το τμήμα Γ2΄ του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο βυζαντινών εικόνων Ζερβόπουλος και στον Ιερό Ναό Οσίων Μετεωριτών Πατέρων.

Μάθημα με άρωμα… αγιογραφίας!

Αγιογραφία: η τέχνη που μοσχοβολάει θεό!

Αγιογραφία είναι η ζωγραφική απεικόνιση αγίων ή θρησκευτικών σκηνών από τα συναξάρια και τους βίους των Αγίων.

Η αγιογραφία εμφανίζεται στα πρώτα χρόνια του Βυζαντίου, τότε που ο Αυτοκράτορας ήταν και Δεσπότης…

Για τους Έλληνες και τους λοιπούς ορθόδοξους η αγιογραφία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την πίστη και την παράδοση.

Τα τελευταία χρόνια, όλο και περισσότεροι άνθρωποι διαφόρων ηλικιών ασχολούνται με αυτήν την ξεχωριστή τέχνη και λειτουργούν πολλές σχολές αγιογραφίας.

Οι συμβολισμοί

Στην τέχνη της αγιογραφίας υπάρχουν κανόνες και κώδικες, τους οποίους ο… μαθητευόμενος αγιογράφος πρέπει να ακολουθήσει, προκειμένου να φτάσει βήμα-βήμα στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η εικόνα δεν είναι μια απλή θρησκευτική ζωγραφιά, αλλά μια παράσταση γεμάτη συμβολισμούς.

Έτσι, για παράδειγμα, τα μάτια ζωγραφίζονται μεγάλα, για να μας υπενθυμίζουν ότι έχουν δει τα «μεγάλα» και «υψηλά».

Το κεφάλι, πολλές φορές, είναι αφύσικα διογκωμένο συμβολίζοντας την άνωθεν σοφία.

Η μύτη είναι στενή και επιμήκης, γιατί δεν «οσφραίνεται» τα του κόσμου, αλλά «την οσμήν ευωδίας πνευματικής».

Τα χρώματα των ενδυμάτων και των ζώων, τα σχήματα των βουνών, όλα αποκτούν έναν χαρακτήρα συμβολικό, μυστικό και ταπεινό.

Για να μετατραπεί ένα κομμάτι ξύλου σε ένα λατρευτικό μέσο, όπως η εικόνα, χρειάζεται υπομονή, πειθαρχία, απλότητα, σιωπή, κατάνυξη.

Εκμάθηση

Σήμερα, λειτουργούν πολλές σχολές αγιογραφίας σε Μητροπόλεις και Δήμους, καθώς και ιδιωτικά εργαστήρια, όπου κάποιος μπορεί να παρακολουθήσει μαθήματα.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η αγάπη για την τέχνη, η φιλομάθεια και η πίστη. Η ενασχόληση με την αγιογραφία προσφέρει μια απρόσμενη ηρεμία κι είναι ένα ταξίδι σ΄ έναν κόσμο σιωπηλό, κατανυκτικό και παλιό όσο και η πίστη μας. Οι στιγμές της αγιογράφησης είναι στιγμές γαλήνης, περισυλλογής, ενδοσκόπησης και προσευχής._

*  Να ευχαριστήσουμε, το δάσκαλο μας κ. Χρήστο Πίσσα, που με μεράκι σκέφτηκε και σχεδίασε όλα αυτά.

Γιάννης, Άννα-Σοφία, Βαλέρια, Στέργιος, Σωτηρία, Βασίλεια, Κοσμάς, Ιωάννης, Νεφέλη, Βαγγέλης, Κατερίνα, Βασίλης.

• Επίσης, θα θέλαμε να πούμε στη Σοφία, τον Κων.νο και τον Νικόλα που δεν ήταν μαζί μας, να μη στενοχωριούνται. Θα είμαστε όλοι μαζί οι συμμαθητές, στην επόμενη εκπαιδευτική επίσκεψη!
Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.